Křest charitativního kalendáře na rok 2020 Roska Plzeň

Unie Roska Plzeň, která podporuje pacienty s roztroušenou sklerózou s cílem vytvořit jim podmínky pro plnohodnotný život, pokřtila ve čtvrtek 26. září v Krašovská Aktivity centru v Plzni na Košutce svůj kalendář pro rok 2020. Autorkou snímků členek organizace je jejich kolegyně, fotografka Renata Volfík Zoubková.

Cestu kalendáře do světa přišli do místní kavárny CopaKafe podpořit za město Eliška Bartáková, náměstkyně primátora města Plzně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí, za Nadační fond Impuls Marcela Nováková a Jana Vojáčková, projektová ředitelka Registru roztroušené sklerózy (ReMuS), a manželé Cetlovi, majitelé firmy ErTePo, která vyrábí ergoterapeutické pomůcky. Hudební doprovod zajistila skupina Tutti Voci   s kolekcí swingových skladeb.

Roska je jako nezisková organizace odkázána na dotace a dary od státních institucí a soukromých subjektů. „Abychom se i my sami přičinili o plnění spolkové pokladny, rozhodly se naše členky, že nafotí kalendář na rok 2020 a penězi z jeho prodeje vylepší náš rozpočet,“ řekl Petr Šindelář, předseda organizace Roska Plzeň. Na realizaci kalendáře se podílely vizážistka Veronika Šindelářová a Renata Knedlíková, která zajišťovala organizaci a asistenci.

Roztroušená skleróza je nevyléčitelná nemoc, která budí ve většině lidí obavy. Nemusí však znamenat konec aktivního života. Základem činnosti Unie Roska je efektivní svépomoc pacientů, kteří sami aktivně působí na svůj zdravotní stav. Proto se konkrétní ozdravné akce, například rekondiční pobyty se zdravotním programem, rehabilitační cvičení, plavání, hipoterapie či odborné přednášky realizují co nejblíže pacientům prostřednictvím pobočných spolků Roska. Ostatní činnosti celostátního charakteru realizuje Unie Roska pro všechny regiony zároveň – jde hlavně o organizační, metodickou, osvětovou, vydavatelskou, poradenskou a informační činnost, projednávání a přidělování státních dotací a podobně.

Unie Roska se podílí také na zaměstnávání lidí s roztroušenou sklerózou. Ti jsou totiž v důsledku své nemoci většinou ve svízelné sociální situaci.

Veškeré programy Unie Roska jsou otevřeny nejen lidem s roztroušenou sklerózou, ale i všem souvisejícím osobám, které to potřebují, a to bez ohledu na členství v Rosce.

 

MaRS 24h maraton s roztroušenou sklerózou 10.3. 2020

Letošní maraton byl uskutečněn vyjímečně na rekondičním pobytu v lázních Vráž u Písku. Účastníci maratonu byli nejenom roskaři, ale i lázenští hosté. Velké poděkování patří  jednomu z jednatelů lázní, Jiřímu Landovi a našemu předsedovi Petru Šindelářovi, kteří velice dobře zorganizovali cvičení v lázeňské tělocvičně.Myslím, že všichni byli nadmíru spokojeni. Těšíme se na příští rok 2021, který bude opět v Plzni.

 

Rekondiční pobyt - Vráž u Písku 2020.

Jako každým rokem Roska Plzeň absolvovala rekondiční pobyt ve Vráži u  Písku. Podle odborného programu, který připravil personál lázní přímo pro nemocné roztroušenou sklerózou. Lázeňské procedury již tradičně ulevily svalům, bolavým končetinám, cvičení pomohlo rozhýbat ztuhlé údy. Letos jsme měli program zajímavě zpestřený, otevírali jsme ve spojovacím koridoru zahajovací výstavu kalendáře Rosky Plzeň na rok 2020. Na fotografiích jsme pracovali již od minulého roku.Vybíralo se z nejlepších fotografií, které vypovídají o nás jako organizaci ve vztahu k lázním Vráž. V letošním roce jsme se opětovně přihlásili na 24h. cvičební maratón MaRS 2020, tentokrát zároveň i s personálem a ředitelem lázní panem Jiřím Landou. Spojili jsme síly a 10. března, se připojili do celostátní akce. Celý letošní pobyt byl, ale protknut rozbíhající se pandemií Covid 19,která nás dostihla přímo před odjezdem. Nastala situace zavírání restaurací,kaváren a nám , jako ohrožené skupině lidí začínala dlouhodobá karanténa, ale to jsme jěště nevěděli co nás čeká.

Rekondiční pobyt - Soběšice 2020

V neděli 21.6.2020 vyjela Roska Plzeň na první rekondici po coronavirových opatřeních. Do krásného prostředí hotelu Pod Hořicí dorazilo 20 členů organizace.   Z toho bylo 11 lidí RS a doprovod u ZTP/P. Většina přijela vlastními auty, o 8 členů se postaral autobus PMDP, které perfektním způsobem zajišťují všechny naše rekondice. Nejvíc se všichni těšili na cvičení v bazénu, i přes počáteční problémy se zdvihacím zařízením,se dostali i naši vozíčkáři.Bylo vidět, že voda všem na souši se špatně pohybujícím výrazně pomáhala. Na programu byla i směs ergo a art terapie v podobě výroby různých drobností na téma Soběšický motýl. Někdo vybarvoval , jiný vytvářel z textilu a několik odvážlivců se pustilo do práce z hlínou.   V programu nechyběla ani vycházka do místního zeměddělského družstva. Při prohlídce moderních kravínů a dojírny jsme se dozvěděli řadu zajímavých informací. Nechyběly ani vycházky do blízkého okolí. Velkou oblibu měla i večerní setkání na terase. Proběhl také společenský večer s hudbou a bohatou tombolou. Během pobytu nedošlo k ničemu, co by ho negativně narušilo. Všichni bez rozdílu byli spokojeni s ubytováním, jídlem a programem. Načerpali jsme trochu sil na dobu další rekondice, která nás čeká v září a kam se také všichni účastníci těší.

Image

Rekondiční pobyt - Srní 2020

V neděli 6.9.2020 vyrazila plzeňská Roska na svoji třetí rekondici. Tentokrát na nás čekal oblíbený hotel Srní v Srní na Šumavě. Někteří přijeli autem, o zbytek se postaral opět na výbornou autobus Pmdp. Všech 20 RS a členů doprovodu dojelo v pohodě a s nadšením předpovědi krásného podzimního počasí. V den příjezdu jsme se ubytovali a zjistili, že roste spousta hub. Druhý den začal oblíbenou rozcvičkou před vchodem do hotelu. Dopoledne bylo vyhrazeno cvičení v salonku a do odpoledního programu byly zařazeny vycházky, každý podle svých sil. V úterý večer proběhla beseda s panem Sklenářem,který je znalcem Šumavy, výborným fotografem, vypravěčem a hlavně člověkem, který stál u zrodu našich rekondic. Jako ředitel hotelu nám před mnoha lety vytvořil pobytové podmínky a vycházel nám všemožně vstříc. Středeční odpoledne bylo vyplněno předvedením odrážedel pro postižené, firmy Alinker. Paní majitelka za námy ochotně přijela a tak si někteří mohli vyzkoušet jak odrážedla fungují. Všem se to líbilo dokud nezjistili cenu. Ta je bohužel stavěná pro jiný druh zákazníků. Čtvrtek byl celkově odpočinkový, vzhledem k tomu, že nám propršel. V pátek odpoledne nás čekal výlet na Modravu, kde jsme navštívili muzeum dřeva a prodejnu dřevěných hraček. A byla sobota a odjezd domů. Mimo jednoho dne jsme měli krásné počasí, někteří si vezli spoustu nasušených hub a jiní zase plno zážitků z výletů.Všichni se opět těší na příští rekondici v Srní.

Image

Rekondiční pobyt -  Vráž u Písku 2020

Před koncem roku v prosinci, jsme si užívali cvičební pobyt, kde jsme kromě lázeňských procedur absolvovali ranní rozcvičky, odpolední cvičení ve fit tělocvičně, volné plavání a  cvičení v bazénu. Všichni byli nadmíru spokojeni, právě před vánočními svátky a každý z nás uvítal trochu pohybu. Načerpali jsme energii na zimní období a těšíme se na příští rok, kdy se opět sejdeme na jedné z našich rekondic.

Image